Hirdetés
A parlament 151 igen, 12 nem, 27 tartózkodó szavazattal elfogadta a honvédelmi és rendőrségi törvény módosítását. Ez lehetővé teszi a katonaság bevetését a határon.
A Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik képviselői is igennel szavaztak, az MSZP-sek tartózkodtak.
Nemet mondtak viszont az LMP, az Együtt és a DK képviselői.
A mostani módosítások arról rendelkeznek, hogy válsághelyzetben milyen jogosítványokat és feladatokat kaphatnak a katonák és a rendőrök. Például a következőket:
A rendőrök járványügyi intézkedések céljából útvonalat elzárhatnak, a forgalmat korlátozhatják, magánlakásba írásos utasítással beléphetnek, területet, épületet lezárhatnak.
A rendőröknek emellett lehetőségük nyílik, hogy a - a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködve - külföldi felderítő tevékenységet végezzen az államhatár rendjét veszélyeztető, valamint a terrorizmussal összefüggő cselekmények felderítésére, beleértve az embercsempészek felkutatását és leleplezését.
A katonák közreműködnek az államhatár őrzésében, a konfliktushelyzetek kezelésében, az erőszakos cselekmények elhárításában.
A katonák jogosultak a forgalmat irányítani vagy korlátozni, kényszerítő eszközt is alkalmazhatnak, de csak úgy, mint a rendőrök.
A katonák – ha más kényszerítő eszköz nem áll rendelkezésre vagy a használatára nincs lehetőség – bárkivel szemben testi sérülés okozására alkalmas kényszerítő eszközt is használhatnak, azonban annak használata nem irányulhat az emberi élet kioltására. (Nem minősül lőfegyverhasználatnak a gumilövedék, a pirotechnikai eszköz, a könnygázgránát, az elfogó háló.)
Jelneleg is vannak katonák a határon, a kerítés építésében vesznek részt. Kósa Lajos, a Fidesz leendő frakcióvezetője azt mondta, jelenleg egy hadgyakorlat keretében dolgoznak a határon a katonák, a mostani módosítás után "a munkájuk jogi alapja" fog csak változni.
Hirdetés
Baloldali ellenzéki képviselők korábban arról beszéltek, hogy a módosítások kockázatosak. "Vér fog folyni" - jelentette ki az MSZP-s Harangozó Tamás például korábban, ehhez képest az MSZP-sek most tartózkodtak. Harangozó Tamás a vitában ezt azzal indokolta, hogy a szocialisták támogatják, hogy a honvédek segítséget nyújtsanak a rendőröknek, de nem tartják megfelelőnek és alkotmányosnak ezt a módosítást. Ezért tartózkodtak a szocialisták.
A kormánypárti politikusok azzal nyugtatgattak mindenkit, hogy nincs tűzparancs, a katonák csak akkor lőhetnek - hasonlóan a rendőrökhöz -, ha az életük kerül veszélybe.
A baloldal azért keresztbe tett a Fidesznek
Egy másik törvényjavaslatnál is szüksége volt az ellenzékre a Fidesz-KDNP-nek. Tuzson Bence Fidesz-szóvivő pénteket nyújtott be egy menekültügyi módosítást arról, hogy ne csak a Szegedi Járásbíróság, hanem - dunántúli esetekben, területekre lebontva - a pécsi és a zalaegerszegi is eljárhasson a határzárral kapcsolatos bűncselekményekben. Vagyis ha egy illegális határátlépőt a horvát határnál kapnak el, nem kellene az amúgy is leterhelt szegedi bíróságra vinni az ügyét.
Itt nem fogadta el a baloldali ellenzék a házszabálytól való eltérést, négyötödös többség kellett volna, de az MSZP-sek tartózkodtak, a DK-sok és az LMP-sek nemmel szavaztak (152 igen, 14 nem, 28 tartózkodás).
Így maradt a második verzió: sürgősséggel tárgyalják, ezt már meg tudták szavaznai a fideszesek a jobbikosokkal (kétharmad kellett). De így sem lehet olyan gyorsan elfogadni, mint a Fidesz szerette volna: kedden tartják az általános vitát.