A köldök jelentőségére már az ókori kínaiak is felfigyeltek. Szerintük a szép köldök olyan, mint a bab. Ha egy asszonynak nagy és mély köldöke volt, azt a vitalitása és a szépsége jeleként értékelték. A kidudorodó köldököt viszont rondának tartották, és valamilyen egészségi probléma tünetének tekintették. A néphagyomány szerint a konkáv köldök a sokkal jobb mint a kidomborodó, mert több gyereket jövendöl az asszony számára. Napjainkra azonban - a fogamzásgátlás elterjedtsége miatt - ez a megállapítás a nagyobb gyermekszülési képességre módosult.
A női köldök szépségét már Salamon is megénekelte: „A te köldököd, mint a kerekded csésze, nem szűkölködik nedvesség nélkül; a te hasad mint a gabonaasztag, liliomokkal körül kerítve.” (Salamon énekek éneke, 7.2., Károli Gáspár fordítása)
A tantra tanítása szerint a köldök az egészségi problémák diagnosztizálására is használható. Ugyanis a köldök az hely, mely felfogja és feldolgozza az univerzumból érkező energiákat. Egyúttal a termékenységet szimbolizálja, továbbá emlékeztet a generációk közötti kapcsolatra is, azaz összeköt bennünket múltunkkal és a jövőnkkel.
Az indiaiak teremtésmítoszában a mindent elárasztó víz hátán fekvő Visnu isten köldökéből kínőtt lótusz a világmindenség bölcsője, virágjának kelyhében született meg Brahma. A hinduk felfogásában a köldök a „kerék mozdulatlan középpontja”; sokan viszont a Bodh Gayában található szent fügefát (bodhi fát) értik rajta, mely alatt Buddha megvilágosodott.
A köldök a középpontja a Leonardo da Vinci vázlatán (Vitruvius-tanulmány) látható emberalak testének. Vagyis, ha az ember hanyatt fekve széttárja a kezeit és a lábait, a köldökéből, mint középpontból olyan kör rajzolható, mely egyaránt érinti a kezeinek és a lábainak az ujjait.
A mitológiai történetekben a köldök általában a világ közepeként szerepel. Az Apolló templomában, Delphiben található - két arany-sassal „őrzött” - szent köldök-kő helyét állítólag maga Zeusz jelölte ki. A legenda szerint, hogy pontosan meghatározza az univerzum közepét, keresett két azonos sebességgel repülő sast, és egyidejűleg - az egyiket keletről, a másikat pedig nyugatról - elengedte őket. A két madár Delphiben, Apolló isten templomában találkozott. Az itt felállított kőből készült omphalos (a köldököt szimbolizáló kerek, kúpos kő) jelzi, hogy ez a hely a világ közepe, vagyis a köldöke.
Másképp vélekednek erről Bali sziget őslakói. Számukra az isteneik trónjaiként használt hegyek legmagasabbika, a Gunung Agung tölti be ugyanezt a szerepet. De hogy mennyire nincs egyetértés a kérdésben, jól illusztrálja, hogy a kínaiak Shandong tartományt írták le úgy, mint a „világ köldökét”.
A Neten található források (wikipedia, answers stb.) szerint 2002-ben dr. Gerhard Reibmann német pszichológus magánkiadásban, Centered Understanding Yourself Through Your Navel címmel könyvet publikált a köldök karakterológiai és jövendölési értékeléséről. Összesen hat köldöktípust különböztetett meg, melyek leírása és értelmezése az alábbiakban olvasható:
A vízszintes köldök, hosszúkás alakú és oldalirányban (jobbra és balra) terjeszkedik a hason. Az ilyen köldökkel rendelkező személy bonyolult lelkületű, érzelmileg túlfűtött, ami negatív hatással lehet az egészségére, ezért az életből csak 68 évre számíthat.
A függőleges köldök, mely az előbbire merőleges irányban fut, nagylelkűséget, önbizalmat és érzelmi kiegyensúlyozottságot mutat. A hozzá tartozó várható élettartam 75 év.
A kidomborodó köldök optimizmust, lelkesedést és 72 leélt évet jelez.
A konkáv (tölcsér alakú) köldök gazdája szelíd, kedves, óvatos, gyengéd, érzékeny és hajlamos az aggodalmaskodásra. E típus képviselője él a legkevesebbet, éppen hogy megéri a 65 évet.
Az eltolódott (excentrikus) köldök a vidámságot kedvelő, az átlagtól eltérő, érzelmekben gazdag személy jelvénye. Ami pedig az élettartamát illeti, mintegy 70 évvel kalkulálhat.
A legjobb a szimmetrikus, egyenletes felületű, kör alakú köldök. Ez szerény, csendes, kiegyensúlyozott, tartózkodó személyiséget reprezentál, aki a 81 évet kapott a „Teremtőtől”.
A konkáv köldökök további hátránya (bár ezt már nem ő mondja), hogy könnyebben összegyűlnek benne a ruhaszálakból és a bőrsejtekből álló - a testszőr által „odairányított” - köldökszöszök. Ez ellen hatékonyan csak a hasi szőrzet eltávolításával lehet védekezni.
Az álomfejtők szerint, ha a saját köldökünkről álmodunk, az egy új, hosszú távú sikerekkel kecsegtető vállalkozás beindítását jelzi, ha viszont az álmunkban látott köldök valaki másé, az esetben új szerelmi kapcsolatra számíthatunk.
Más értelmezésben a köldök az ember individualitását és a karakterét szimbolizálja, ezért - az álmunkban megjelenve - arra utalhat, hogy meg kellene találnunk a dolgok lényegét, s az arany középutat. Ezen kívül a köldök - különösen a férfiak esetében - az ember édesanyjával való kapcsolatát is kifejezi.