Hirdetés
Az aszpartám az anyagcsere során alkotóelemeire: aszparaginsavra, fenil-alaninra és metanolra bomlik. Ezért fenilketonúriában szenvedők nem fogyaszthatják, mivel a fenilalanin aminosav felhalmozódása a szervezetben súlyosan káros az egészségre. Ezért azokat az élelmiszereket, amelyek ezt az édesítőszert tartalmazzák, a „fenil-alanin-forrást tartalmaz” figyelmeztetéssel kell ellátni.
Az alábbi történetet a tudnodkell posztolta :
Rhonda nővére egyszer lefeküdt pihenni, majd arra ébredt, hogy leírhatatlan fájdalmai, gyomorgörcsei vannak, illetve nem tud járni. A fájdalom azóta sem múlt el. Hiába hordták csomó ideig mindenféle orvoshoz, és kínozták többszöri biopsziával, vizsgálták meg a szöveteit, izmait, senki nem tudta megmondani, hogy vajon mi okozza ezt a furcsa betegséget.
Végül, jobb híján egy sclerosis multiplex nevű betegséget állapítottak meg diagnózisként. Azonban a nő betegsége nem éppen arra jellemző tüneteket produkált. Rhonda elkezdett gyanakodni, kutatni, majd talált egy tanulmányt arról, hogy az aszpartám nevű édesítő szer mennyi mindenben előfordul manapság.
Hirdetés
Rhonda azonnal megkérdezte nővérét, hogy rendszeresen iszik-e szénsavas üdítőitalokat, amelyek tartalmaznak aszpartámot. A nővér azt felelte, hogy igen, még hozzá elég sokat. Ezt követően kísérletként elkezdett egy aszpartám mentes diétát. Hihetetlen dolog történt! 32 órát töltött el Rhonda nővére úgy, hogy nem ivott semmi olyasmit, amit azelőtt, és újra tudott járni. Az izomgörcsei teljesen elmúltak.
Az aszpartám-mérgezésnek számos tünete van. Többek között látásromlás, vakulás, magas vérnyomás, fejfájás és szédülés. Rhonda úgy véli, hogy nővéretüneteit mind az aszpartám túadagolása okozta.
A Pepsi cég nemrég az aszpartámot szurkalózra cserélte, ami sokkal biztonságosabb. Remélhetőleg nem sokára a többi cég is követi a példáját.