featured-slider

Post Top Ad

2015. június 2., kedd

Szarvasgomba termesztés házilag. Kilója 150 ezer forintért adható el

Előre szólunk, hogy nem lesz egyszerű, de ha egyszer sikerül, akkor az ember életét megváltoztathatja!

Egy saját szarvasgomba-ültetvény igen jövedelmező vállalkozás is lehet, ha megfelelő szakértelemmel látunk hozzá a csemeték elültetéséhez, és az időjárás is a mi oldalunkon áll. A hagyományos Szalajka-völgyi szarvasgomba-vadászaton ezúttal nem a kincseket jelző kutyák nyomába eredtünk, hanem egy szakértő által létrehozott ültetvényt látogattunk meg.


Miért nem terem kiskertekben?

A szarvasgomba tudatos termesztése a XIX. század elején indult Franciaországban. 1810-ben Croagnesben Joseph Talon telepített tölgyest, állítása szerint tűzifának, de helyette hat év elteltével szarvasgombához jutott - derül ki A szarvasgombász mesterség című könyvből. Mivel Croagnes egyébként is szarvasgomba-termőhely volt, -tehát a klimatikus és egyéb viszonyok ideálisak az élőlénynek- de még így is hat évet kellett várni az első termés megjelenésére, nem nehéz kikövetkeztetni, hogy hobbikertészként nem sok értelme van nekiállni a szarvasgomba termesztésének.

A szarvasgombász szerint akkor érdemes nekiállni egy ilyen veteményesnek, ha van legalább fél hektárnyi területünk, akkor hektáronként ültessünk 500-1000 darab mikorrhizzálási eljárással (gombával beoltott) kezelt tölgyfacsemetét, öntözzük, óvjuk az állatoktól (emberektől) és várjunk évekig. Még így sem lehetünk biztosak benne, hogy valaha szarvasgombászhatunk a saját területünkön. A mikorrhizált gyökerű csemeték ugyanis nem maradhatnak sokáig szabad levegőn, egyáltalán nem biztos, hogy a gomba szeretni fogja a termőterületet vagy az öntözővíz minőségét és ugyanígy kérdéses az, hogy az időjárás segít-e a termésnek.