Nagyon sok ember adja bérbe az ingatlanját feketén papírok nélkül, mindössze valamilyen szóbeni megegyezés alapján, és sokan tudatában sincsenek annak, hogy a kiadott albérlet után fizetni kéne.
Pont ezért a kormány bekeményít, és kötelező albérleti díjat fizettet minden főbérlővel. A jogviszony megállapítását szúrópróbaszerűen fogják végezni a revizorok, mégpedig úgy, hogy becsengetnek az ignatlanba, és ha a tulajdonos nincs ott, de olyan emberek életvitel szerűen élnek ott, akiknek a bejelentett lakcíme nem oda szól. akkor várható a büntetés, ami többszázezer forint lesz. Így megéri fizetni a havi 25 ezer forintos albérleti adót, amit a főbérlők az albérlőkre fognak hárítani természetesen.
Amennyiben a bérlő kifizető, például egyéni vállalkozó, vagy gazdasági társaság, a bérbeadó magánszemély részére kifizetett bérleti díjból neki kell az adóelőleget megállapítania, levonnia és megfizetnie. Az adóelőleg megállapítására kötelezett kifizető a levont adóelőlegről igazolást ad a bérbeadónak, melynek kötelező adattartalmáról az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezik.
Ha az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem összege meghaladja az adóévben az egymillió forintot, a magánszemély 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetésére köteles a teljes jövedelem után, a hozzájárulás-fizetési felső határ eléréséig, mely 2014-ben 450 ezer forint.
Fontos tudnivaló, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint a magánszemély minden jövedelme adóköteles, így a bérleti szerződés hiánya sem menti fel a bérbeadót az adófizetési kötelezettség teljesítése alól.
Az ingatlan-bérbeadás részletes szabályairól a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján található 10. számú információs füzetben olvashatnak az érdeklődők.